השאירו פרטים לשיחת ייעוץ אישית

  עריכת צוואות

  מחוק הירושה אנו למדים שכאשר אדם נפטר יש שתי דרכים להורשת רכושו ונכסיו: הורשה על פי דין (בהיעדר צוואה, לפי כלליםשקבועים בחוק הירושה) או בהתאם לצוואה. צוואה היא  מסמך משפטי שאדם מנסח טרם פטירתו, ושם הוא מצווה כיצד הוא מעוניין שיחולקו נכסיו וסמכויותיו לאחר לכתו. כיום, ההמלצה הרווחת לאנשים היא לערוך צוואה, וזאת כדי להימנע ממתיחות, הליכים משפטיים וסכסוכים בין בני משפחה ומי שמאמין שהוא זכאי להיות יורש..

  במאמר זה, נתמקד לא רק בחשיבותה של צוואה, אלא באופן ספציפי בחשיבות של ניסוח צוואה באופן ברור ומדויק, כדי להבטיח שתהא תקפה על פי חוק.

  מה יכול לפגום בתוקף של צוואה?

  החוק מפרט ארבע צורות שונות אפשריות לעריכת צוואה (צוואה בכתב, בעדים, בפני רשות או בעל פה), כאשר לכל אחת מן הצורות הללו כללי יסוד שיש לעמוד בהן, כדי שהצוואה תהא תקפה (למשל, שתהא חתמה בתאריך ובחתימה, שתיכתב בכתב יד ועוד).

  בנוסף לכללים הנוגעים לצורה של הצוואה, קיימות הוראות שונות עליהן יש להקפיד על מנת שהצוואה תהיה תקפה, ביניהן: על האדם המוריש להיות כשיר להורשה (לא קטין ולא פסול דין); על הצוואה להיות מנוסחת באופן ברור ונהיר; על תוכן ההוראות להיות חוקיות ומעשיות; אין להוריש זכויות לטובת אדם שנטל חלק בעריכת הצוואה).

   מדוע ניסוח הצוואה באופן מדויק הוא חשוב?

  כפי שצוין לעיל, צוואה שאינה מנוסחת כראוי יכול להוביל לכך שלא תהא תקפה. סעיף 33 לחוק הירושה קובע במפורש כי צוואה "סתומה", שלא ניתן להבין ממנה מה או למי ציווה המצווה – בטלה. עוד, קובע סעיף 32 לחוק, כי ניתן יהיה להתגבר על "טעות סופר" (טעות כתיב/תחביר) שקיימת בצוואה, רק אם אפשר לקבוע בבירור מה הייתה כוונתו של המוריש.

  נציג דוגמא מעט מוקצנת כדי להבין:

  בצוואה של פלוני כתוב כך: "אני מוריש את הדירה שלי לבן שלי", הרי שמדובר בצוואה שהוראותיה לא ברורות. במידה ולמוריש כאן יש מספר דירות ומספר בנים – לא ניתן להתחקות אחר רצונותיו המדויקים של המוריש.

  על כן, אדם שרוצה להבטיח כי זכויותיו ונכסיו יועברו ליורשיו באופן מסוים, חייב שהצוואה תנוסח באופן שלא יכולה להיות עליו כל מחלוקת: "את דירת המגורים שברשותי ברחוב מנחם בגין בעיר פתח תקווה, אני מוריש לבני הבכור אריאל."

  מה התוצאה של צוואה שהוכרזה כלא תקפה?

  צוואה שהוראותיה לא ברורות דיין, עלולה להיפסל בכולה או בחלקה.

  כך, לא רק שרצונותיו האחרונים של המוריש אינם באים לידי ביטוי, אלא הדבר יכול לגרום לסכסוכים בין היורשים השונים, כאשר כל אחד מהם מבקש למקסם את זכויותיו מהירושה.

  עם זאת יצוין, שבכל הנוגע ל"טעויות סופר", בתי משפט לא ממהרים לפסול צוואות ככל הם יכולים להסיק את כוונתו של המוריש למרות הטעות.

  כך למשל, בע"א 1978/05 ביקשה בתו של מנוח להגיש צו קיום ירושה, עבור מסמך שנכתב בכתב ידו של אביה והיה מנוסח באופן לא ברור. בתו של המנוח ניסתה לטעון כי אביה לא היה אדם המקפיד על ניסוח ואפשר להבין מהמסמך כי כוונתו של האב היא כי המסמך יהווה צוואה והוא מבקש להעביר לבת את רכושו. בית המשפט העליון קבע כי הפגמים שמסמך לא מאפשרים לקבוע כי מדובר בצוואה ופוסל את המסמך לאור הניסוח הלקוי.

  מדוע חשוב לערוך צוואה אצל עורך דין משפחה?

  כפי שניתן לראות, עריכת צוואה מדויקת ומנוסחת היטב, תבטיח הן את רצונותיו וכבודו של המוריש גם ותחסוך את עוגמת הנפש והמריבות שעלולות לצוץ בין היורשים השונים כתוצאה מצוואה שנוסחה באופן לקוי. זקוקים לסיוע בעריכת צוואה? פנו לעו"ד מעיין סבג, שעוסקת ומלווה לקוחות בתחום הצוואות מזה שנים רבות ויכולה לסייע בעריכת צוואה משפטית מדויקת ומצוינת שלא תעורר בעיות בהמשך.

  שאלות ותשובות בנושא עריכת צוואות

  1. האם מומלץ לערוך צוואה?

  בהחלט, צוואה שנערכה כפי שנדרש תבטיח כי זכויותיו של המצווה יתמלאו בהתאם לרצונות.

  2. מדוע חשוב לערוך צוואה באמצעות עורך דין?

  לנוסח המדויק והברור של הצוואה יש חשיבות גדולה, הן כדי שתהא תקפה והן כדי שתהא ברורה לכל הצדדים. לכן, מומלץ להיעזר בעורך דין בעל ניסיון רב בתחום.

  3. האם ניסוח שגוי של צוואה יכולה לגרום לכך שלא תהא תקפה?

  אכן כן. אמנם, בתי המשפט יעשו מאמצים כברים כדי להבין מה הייתה כוונתו של המוריש, אך במצבים בהם צוואה לא נערכה באופן ברור דיו, צוואה עלולה להיפסל באופן חלקי או מלא.

  השאירו פרטים לשיחת ייעוץ אישית
   קידום עורכי דין קידום עורכי דין
   דילוג לתוכן