חלוקת רכוש במסגרת הליך גירושין

אחת הסוגיות הכואבות ביותר במסגרת הליך גירושין הינה סוגית הרכוש. במקרים רבים בני זוג צברו נכסים משותפים, ובהגיע מועד הגירושין, כל צד מעוניין לשמור כמה שיותר מהרכוש בבעלותו. קיימים כמה דרכים לחסוך מאבקים וסכסוכים קשים בין בני הזוג, ובמאמר זה נסקור את הדרכים השונות באמצעותן ניתן להגיע לחלוקת הרכוש.

חוק יחסי ממון – מהי ברירת המחדל בחוק ומה המשמעויות שלה?

חוק יחסי ממון קובע כי בהיעדר הסכם ממון בין הצדדים, חלוקת הרכוש תבוצע באופן שוויוני לחלוטין במועד הגירושין, ובאופן פשוט – כל צד יקבל מחצית מהרכוש המשותף. ככל שבני זוג ניהלו משק בית משותף החוק קובע חזקה לפיה כל הנכסים שצברו מאז הנישואין מהווים חלק מהרכוש המשותף.

הדבר אמנם נשמע פשוט אולם ייתכנו מקרים מורכבים למדיי. כך למשל, במידה ובני הזוג מחזיקים בבעלותם נכס מקרקעין כל צד יהיה זכאי למחצית הזכויות בנכס כאשר מימוש הזכות יכול להתבצע באמצעות מכירה כפויה של הנכס וחלוקת הרווחים, מכירה של צד אחד לשני, פרצלציה ועוד.

מתי מתבצע איזון בלתי שוויוני?

איזון בלתי שוויוני יכול להתקיים בהסכם הצדדים או בהיעדרו. ראשית, סעיף 8 לחוק יחסי ממון קובע שלערכאה המשפטית יש שיקול דעת לסטות מאיזון המשאבים שוויוני וזאת מטעמים שונים. שנית, חריג נוסף לאיזון משאבים שוויוני מתקיים כאשר ישנו הסכם ממון מעוגן בין בני הזוג. הסכם ממון יכול להיחתם בטרם או לאחר הנישואין ותפקידו לעגן את חלוקת הרכוש בין הצדדים במקרה של גירושין. למשל, יחסית נפוץ שאחד מבני הזוג זוכה בירושה לאחר הנישואין. לפי ברירת המחדל כספי הירושה יכללו ברכוש משותף. מקובל לעגן בהסכם ממון תניה לפיה במקרה של גירושין בן הזוג השני לא יהיה זכאי לכספי הירושה.

הברחת נכסים – איך זה משפיע על איזון המשאבים?

העובדה שהחוק קובע חלוקה שוויונית של הרכוש המשותף איננה מבטיחה שזאת תהיה התוצאה. ישנם מקרים רבים בהם אחד מבני הזוג פועל בזדון על מנת להבריח חלק מנכסיו וזאת על מנת לשמור לעצמו נכסים אשר לא יחולקו במסגרת איזון המשאבים. כאשר מתעורר חשד שאחד מבני הזוג מבריח נכסים חשוב לפנות לבית המשפט באמצעות עורך דין על מנת לזכות בסעדים זמניים כגון הקפאת נכסים ועוד.

דברי סיכום

אחת הסוגיות הכואבות ביותר בהליך גירושין הינו סוגית הממון. על מנת לדאוג לייצוג הולם של האינטרסים שלכם מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בדיני משפחה אשר יוכל ללוות אתכם לאורך כל הדרך. בין אם אתם מעוניינים לערוך הסכם ממון כדי לשמור על הנכסים שלכם, ובין אם אתם חושדים שבן או בת הזוג מבריחים נכסים לפני איזון הנכסים – חשוב לפנות לייצוג משפטי מקצועי.

עורכת הדין מעיין סבג מייצגת עשרות לקוחות, לשביעות רצונם המלאה, במגוון סוגיות בדיני משפחה בכלל ובסוגיות כלכליות במסגרת הליכי גירושין בפרט.

צרו קשר לייעוץ ראשוני!

שאלות ותשובות בנושא חלוקת רכוש במסגרת הליך גירושין

ניתן לפנות לבית המשפט על מנת לקבל סעדים זמניים. כנסו לאתר כדי לראות איך עושים את זה!

חשוב לשים לב להתנהגות יוצאת דופן של בן או בת הזוג, בייחוד סביב התקרבות להליך גירושין. כנסו לאתר כדי ללמוד לזהות מתי זה קורה מאחורי גבכם!

ככלל נהוג לערוך הסכמי ממון לפני הנישואין או לאחריו. חשוב להבין מתי כדאי לערוך אותו. כנסו לאתר כדי ללמוד על הסוגיה!

ככלל חזקת השיתוף חלה גם כאשר הנכס רשום על בן זוג אחד אבל חשוב ללמוד על ההבחנות בין סוגי הנכסים כדי לדעת מה ההבדלים בזכויות להם אתם זכאים. כנסו לאתר כדי לקרוא עוד על חזקת השיתוף!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוכן עניינים