עורכת דין גירושין

ההחלטה על גירושין עלולה להיות מורכבת וקשה מעצם טבעה, ובמקרים רבים מלווה במחלוקות משפטיות ואישיות מרובות. בטרם כניסה להליך חשוב שתכירו כמה מהנושאים המרכזיים בדיני הגירושין, וזאת על מנת לסייע לכן ולכם למצוא את הייעוץ המשפטי הנכון שילווה אתכם לאורך הדרך, וכך לדאוג לייצוג זכויותיכם נאמנה. במאמר קצר זה נפרט את סוגי הליכי הגירושין השונים שניתן לבצע. בנוסף, נתייחס בקצרה לסוגיות המרכזיות שעולות במהלך ההליך.

סוגי הליכי הגירושין

בהכללה גסה, ניתן לחלק גירושין למקרים בהם בני הזוג מגיעים לגירושין בהסכמה (ולעיתים גם לשלום בית ולשיקום חיי הנישואין), ולמקרים בהם הגירושין מתרחשים לאחר מאבק משפטי ופסק דין של בית המשפט לענייני משפחה או בית הדין הרבני. כמובן שאלו שני מקרי הקצה וישנם הרבה מצבי ביניים, ובפסקאות הבאות נסביר על ההבדלים ביניהם.

הסכם שלום בית – פתרון למניעת שבירת הכלים?

הליך גירושין הינו אחד השלבים האחרונים בפירוק הזוגיות, כאשר בלא מעט מהמקרים נראה שמאוחר מדי להשיב את הגלגל לאחור ולחזור לחיי משפחה תקינים. הסכם שלום בית נועד לתת מענה בדיוק לבעיה זו. ההסכם מתקיים כאשר בני הזוג, בדרך כלל לאחר משבר משמעותי בזוגיות, מעוניינים לשקם את חיי הזוגיות והנישואין ולהסדיר את העתיד המשותף שלהם בהסכם בעל תוקף משפטי מחייב. הסכם נפוץ אותו עורכים בני זוג קרוי ״הסכם שלום בית ולחלופין גירושין״ שמשמעותו בינארית ויחסית פשוטה – נשארים נשואים או שמתגרשים. ההסכם כולל שני רכיבים מרכזיים: מחד, רכיב שלום הבית מסדיר את התנאים המוסכמים במסגרת החזרה לחיי הזוגיות המשותפים, אשר נועדו לגשר על הפערים שיצרו את המשבר בזוגיות מלכתחילה ועל פערים שעלולים לעלות בעתיד. חלק הזה של ההסכם בדרך כלל מתייחס להתחייבות לטיפול זוגי, חלוקה של הטיפול בילדים, התייחסות לסוגיות הכספיות ועוד. מאידך, ככל ששלום הבית יעלה חרס, ההסכם יכלול בתוכו הסכם גירושין מלא, ובסעיף הבא נפרט על רכיביו.

בהליך שלום בית יש לעורך הדין לענייני משפחה תפקיד חשוב לדאוג ליצירת הסכם שוויוני והוגן לשני הצדדים, וזאת על מנת למנוע סכסוכים עתידיים בין בני הזוג, אשר עלולים גם להשליך על הליך הגירושין ככל שהסכם שלום הבית יעלה על שרטון.

גירושין בהסכמה – מה יתרונות ההליך?

גירושין בהסכמה הינו הליך המתנהל כאשר בני הזוג נכונים לשתף פעולה ביניהם ופונים לעורך דין מומחה לענייני משפחה אשר ילווה את הזוג לאורך ההליך. על מנת לבצע גירושין בהסכמה נדרש שבני הזוג יהיו פתוחים ורגישים, בעלי סבלנות ונכונות לפשרות. המטרה של ההליך הינו הגעה לתוצאה שכולם יכולים להיות מרוצים ממנה, וזאת על מנת למנוע הליך משפטי בו המטרה של כל צד היא ״לנצח״ את הצד השני. היתרון המשמעותי של הליך גירושין בהסכמה הינו חסכון בעלויות משפטיות משמעותיות, מניעת סכסוכים בין בני הזוג וכמובן – גמישות. היות והסכם גירושין מהווה חוזה לכל דבר ועניין, ככל שנסיבות החיים עלולות להשתנות – ניתן להגיע לשינויו בהסכמת הצדדים באמצעות סיוע משפטי מקצועי.

הסכם אשר יהיה טוב לשני הצדדים יכלול סעיפים מפורטים וברורים, אשר מטרתם למנוע אי-בהירות בנוגע לזכויות וחובות הצדדים, וזאת בכל הנוגע לחלוקה הוגנת של הרכוש, דמי המזונות, הסדרי ראיה ומשמורת, צורת חינוך הילדים וכיוצא באלה.

 

תביעת גירושין – מתי זה קורה וכיצד יש להתנהל?

תביעת גירושין מהווה פתיחה של סכסוך משפטי לכל דבר ועניין. לפי חוק מאז שנת 2016 הצדדים מחויבים לפנות לגישור בטרם פנייה לערכאה משפטית. מדובר בתהליך הנועד להשלים את הליך הגירושין בדרכי נועם ובהסכמה, אשר בסופו, ככל שהליך הגישור מסתיים בהצלחה – נערך הסכם גירושין מחייב ובעל תוקף של פסק דין. במהלך הגישור הצדדים מנועים מהגשת תובענות הנוגעות לסכסוך (מלבד סעדים דחופים). ככל שצד מסרב להשתתף בהליך, הוא או היא יחתמו על טופס סירוב אשר לאחריו יוכלו להגיש תובענות כך שלעיתים ההליך מתנהל כולו מול הערכאות המשפטיות.

תביעות גירושין בערכאות מתקיימות לרוב כאשר לבני הזוג אין ערוץ תקשורת פתוח וכנה אשר היה מונע את הסכסוך בשלב מוקדם יותר. בשלב הזה כל צד מנסה למקסם את האינטרסים שלו במסגרת החוק, כאשר הסוגיות המרכזיות אותם יש להכיר הינן:

  1. מרוץ הסמכויות: הצד שמגיש תביעת גירושין ראשון קובע את מיקום הדיון (בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני), כאשר לכל ערכאה יש יתרונות וחסרונות שחשוב להכיר. ברוב המקרים גברים יפנו לבית הדין הרבני מכיוון שהוא מקנה יתרונות מסוימים לגברים, וברוב המקרים נשים ייטו לפנות לבית המשפט לענייני משפחה היות ונוטה להיות יותר שוויוני. ככל שאתם נמצאים בשלב זה של הליך גירושין חשוב להגיש תביעה בערכאה שתטיב עמכם.
  2. חלוקת הנכסים: ברירת המחדל לפי חוק יחסי ממון, אשר חל כאשר הצדדים לא ערכו הסכם ממון, הינו חלוקה שווה של הרכוש המשותף, אשר כולל את כל הרכוש שבני הזוג צברו מאז מיסוד הנישואין. לכאורה מדובר במשימה פשוטה אבל לא כל נכס קל לחלק, לא במובן הטכני ולא במובן המהותי, כך למשל במקרים של ירושות שהתקבלו לאחר הנישואין, חלוקת נכסי מקרקעין בהם אחד מבני הזוג עדיין יגור לאחר הגירושין ועוד. בנוסף, במסגרת סכסוכי גירושין ייתכן ואחד הצדדים (או שניהם) ינסה להבריח נכסים על מנת לזכות ליתרון לא הוגן בחלוקת הנכסים.
  3. קיימות סוגיות נוספות מרובות אשר עולות במהלך סכסוכי גירושין, לרבות תביעות רכושיות, מועד חתימת הגבר על הגט, כתובה, דמי המזונות אותם יקבלו האישה והילדים, פיצויי נזיקין בגין סרבנות גט, אלימות במשפחה, נזק נפשי, עילות גירושין ועוד. חשוב לפנות לייעוץ משפטי שידע לנהל עבורכם את ההליך באופן הטוב ביותר.

כמה מילות סיכום

במאמר זה סקרנו את סוגי הליכי הגירושין ואת הסוגיות המרכזיות שעולות בכל מקרה. חשוב להצטייד בייעוץ משפטי מקצועי כבר מהשלבים הראשונים של שקילת הכניסה להליך גירושין. המתכון ליצירת מסגרת בריאה לגירושין נעוץ בקבלת ייעוץ משפטי איכותי המסוגל לסייע לצדדים לגשר על הפערים ביניהם ולהגיע להסכמות, וכך למנוע התדיינויות משפטיות יקרות ומיותרות. במידה ולא ניתן לנהל הליך בדרכי נעם – תפקיד עורכת הדין שלכם יהיה למקסם את האינטרסים של הלקוח במסגרת החוק.

עורכת הדין מעיין סבג הינה בעלת מומחיות בדיני המשפחה בכלל ובדיני הגירושין בפרט, ומייצגת לקוחות רבים, נשים וגברים כאחד, במסגרת הליכי גירושין והובילה להשלמת הליכי גירושין לשביעות רצונם המלאה של לקוחותיה.

צרו קשר בכדי לקבל ייעוץ משפטי ראשוני!

שאלות ותשובות בנושא עורכת דין גירושין

התשובה הקצרה היא כן! הליך גירושין הינו מורכב וכל פעולה שלכם עלולה לגרום לנזק בלתי הפיך. כנסו לאתר על מנת להבין את טיב ההליך!

כדאי לחסוך התדיינויות משפטיות משמעותיות באמצעות גירושין בהסכמה. המשיכו לקרוא באתר על מנת ללמוד על סוגי ההליכים השונים!

ככל שמדובר בבני זוג יהודים, הבעל מחויב לשלם לאישה את הסכום הנקוב בכתובה אשר נחתמה במעמד החופה. כנסו לאתר כדי ללמוד עוד!

גובה תשלום דמי המזונות נקבע לפי הדין הדתי החל בין בני הזוג, ומחושב בהתאם למחשבון מזונות. כנסו לאתר על מנת ללמוד על הנושא לעומק!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

תוכן עניינים