עורכת דין ומגשרת | מומחית בדיני משפחה וגירושין

מזונות ילדים

תוכן עניינים

אחד הנושאים שהכי מעסיקים כל זוג שמגיע אליי בהליך גירושין, הוא נושא המזונות. הסיבה לכך ברורה – מדובר בתשלום חודשי שמשלם האב לגרושתו, אם ילדיו, ומטבע הדברים מתגלעים סכסוכים משמעותיים הן על עצם הצורך בתשלום והן על גובהו. השאלה שמטרידה ביותר כל זוג הוא – כמה מזונות משלמים על כל ילד? אקדים ואומר כי התשובה לשאלה זו מורכבת וסבוכה, ובכל זאת אתן לכם תשובה ראשונית לשאלה בהמשכו של מאמר זה. כמו כן, שינויי פסיקה דרמטיים שהיו בתחום הפכו את השאלה אם הדיון מתנהל בבית הדין או בבית המשפט לקריטית במיוחד. גם על כך ארחיב במאמר זה. המשיכו לקרוא – ומצאו את כל המידע הדרוש על מזונות ילדים.

 

מהם מזונות ילדים?

ראשית כל, לפני שנעסוק בשאלות המסקרנות דוגמת כמה משלמים מזונות על 3 ילדים, חשוב לי להבהיר מהם בעצם תשלומי מזונות ילדים. מתוקף מה משלמים תשלומים אלו? ולפי מה הם נקבעים? על כן, אעשה יישור קו ראשוני ומשם נוכל להתקדם לנושאי העומק שמעניינים אותנו באשר למזונות ילדים.

החוק הישראלי קובע!

כי נישואין וגירושין של יהודית יידונו לפי דין תורה, כלומר לפי ההלכה היהודית. החוק ממשיך וקובע כי גם מזונות ילדים, כלומר חובת ההורים לכלכל את ילדיהם, יידונו לפי ההלכה. לכן, את החובה של הורים יהודים לזון את ילדיהם יש לבחון לפי דין תורה.

 

אם כך, ההלכה היהודית מחייבת את האב לדאוג למזונות ילדיו. על כן, האב מחויב בתשלום מזונות ילדים. בעוד שהחובה של האב לזון את אשתו מוגבלת למשך הנישואין שלהם בלבד, החובה של האב לזון את ילדיו אינה תלויה בנישואין כמובן והיא ממשיכה לחול גם לאחר הגירושין.

זהו, אם כן, המקור לחובת תשלום מזונות ילדים. כעת, נוכל להעמיק בדיני מזונות ילדים, מתי חלה החובה לשלם אותם, מה הם כוללים ועוד. בהליך קביעת המזונות, מיוצגים הצדדים על ידי עורכי דין לענייני גירושין, כאשר ההמלצה היא לפנות לעורך דין עם התמחות במזונות.

 

מה כוללים דמי מזונות לילדים?

הסכום המינימאלי הדרוש לתשלום מזונות ילדים הינו 1,300 שקלים בממוצע. אל סכום זה מתווספים תשלומים נוספים המיועדים לצרכי דיור נאותים והינם בשווי של כשליש מעלות שכר הדירה לילד אחד או 40 אחוזים במידה ומדובר ב-2 ילדים ועד ל-50 אחוז ל-3 ילדים ומעלה. הוצאות נוספות כוללות תשלומים בגין הוצאות רפואיות וחינוך.

ראוי לציין כי הסכום הסופי הנקבע על ידי בית המשפט לטובת מזונות ילדים הינו נגזרת של פרמטרים שונים, ביניהם מצבם הכלכלי של שני ההורים, גיל הילדים וכן בעמדתו האישית של השופט המנהל את התיק.

במידה ואתם מעוניינים לקבל הערכה לגבי גובה המזונות במקרה שלכם, אני מזמינה אתכם לעשות שימוש במחשבון המזונות אצלנו באתר.

 

חוק מזונות הילדים החדש

החל מ-2017 ולאור פסק דין תקדימי (הלכת 919/15) חלה רפורמה משמעותית בסוגיית דמי המזונות. בעוד שעד לפסק דין זה נטיית בתי המשפט לענייני משפחה (לא תקף בבתי הדין הרבניים) הטילה באופן גורף את האחריות לתשלום מזונות הילדים על אבי המשפחה, תוך הימנעות מבחינת יכולותיו הכלכליות ביחס לאם, הרי שכיום בבואו של בית המשפט לדון בנושאים אלו, אין לו כל העדפה מגדרית (גם בקרב זוגות חד מיניים).

יתר על כן, בחינת תשלום המזונות נעשית על ידי המערכת המשפטית בצורה מקצועית ועל פי פרמטרים ברורים, כגון גובה ההכנסה של כל אחד מההורים וזמני השהייה של הילדים בקרבם. יצוין כי שינוי מדיניות זה תקף אך ורק עבור הורים לילדים בני 6 ומעלה.

כתוצאה מפסק הדין המהפכני, החל בשנים האחרונות גל של פניות מצידם של אבות התובעים את הפחתת דמי המזונות אותם הם משלמים. כמות הפניות הללו הגבירה את הצורך בעורכי דין המתמחים בדיני משפחה, לרבות דיני גירושין ומזונות, אשר יוכלו לנצל את מיומנותם המשפטית בכדי לסייע בהפחתה של תשלום המזונות ולאפשר להם לזכות בהקלה כלכלית בחייהם.

 

מתי חלה חובת תשלום מזונות ילדים?

על פי ההלכה היהודית והפסיקה הישראלית הבאה בעקבותיה, חובת תשלום המזונות מחולקת לשתי חובות משנה – חובת תשלום מזונות מעיקר הדין וחובת תשלום מזונות מן הצדקה. עד לגיל 6 האב מחויב במזונות מעיקר הדין בלבד, כלומר רק במזונות ההכרחיים לשם קיום בסיסי. מגיל 6 ועד גיל 15, לחובת המזונות מעיקר הדין מצטרפת חובת המזונות מן הצדקה. במסגרתה, חייב האב לזון ולכלכל את הבן באופן שישמור על רמת החיים לה היה רגיל קודם לנישואין.

ההלכה היהודית קובעת כי חובת המזונות מן הצדקה ממשיכה כל עוד הבן או הבת סמוכים לשולחן הוריהם, כלומר תלויים בהם כלכלית. לכן, חובת תשלום מזונות הילדים ממשיכה באופן גורף כמעט עד לגיל 18. אצל מי שמשרתים בשירות לאומי או צבאי, חובת המזונות ממשיכה בדרך כלל עד לגיל 21. ואולם, דמי המזונות יפחתו בשני שלישים לאחר גיל 18. אדגיש כי באופן כללי דמי המזונות מתמעטים לאחר גיל 15, שכן האב אינו חב יותר במזונות מעיקר הדין אלא רק במזונות מן הצדקה.

אם כן, חובת המזונות חלה מגיל 0 ועד לגיל 18 או 21 בהתאם לנסיבות העניין. מה כלול בחובת מזונות זו? על מי היא בכלל מוטלת? אלו השאלות בהן נעסוק להלן.

 

חובת המזונות על האב או על האם – בין בית הדין לבית המשפט

כאמור, תשלומי מזונות ילדים בישראל נפסקים בהתאם להלכה היהודית. ואולם, ניתן יהיה לדון בחובת תשלומי המזונות הן בבית הדין הרבני והן בבית המשפט לענייני משפחה.

למרות ששתי הערכאות דנות לכאורה על פי אותו הדין, בפועל קיימים הבדלים מהותיים ומשמעותיים בין דיני מזונות הילדים בבית הדין לבין הדינים בבית המשפט לענייני משפחה. לכן, אני משקיעה משאבים ניכרים בייעוץ מותאם ומדויק לכל לקוחה או לקוח היכן נכון להם לנהל את הליכי המזונות – בבית הדין או בבית המשפט. אני ממליצה לכל לקוח להוביל לכך שהדיון יתקיים בערכאה המתאימה עבורו.

אולי תתפלאו לשמוע כי בדרך כלל לגברים יהיה טוב יותר להגיע לדיון דווקא בבית המשפט בעוד שהנשים יעדיפו את בית הדין הרבני. אסביר מהם ההבדלים בין בית הדין לבית המשפט לעניין חובת מזונות, ופתאום ההעדפות ייראו כברורות מאליהן.

 

חובת תשלום מזונות על האב בהלכה

ההלכה היהודית קובעת כי חובת תשלום המזונות מוטלת על האב. כזכור, החובה מחולקת למזונות מעיקר הדין ולמזונות מן הצדקה. בנוגע לחובת מזונות מעיקר הדין, אין מחלוקת כי מדובר בחובה המוטלת על האב בלבד. מנגד, בכל הנוגע למזונות מן הצדקה, קיימת מחלוקת חריפה בין בית המשפט לבין בית הדין הרבני.

בעבר, בשתי הערכאות ההנחה הברורה הייתה שגם במזונות מן הצדקה חב האב לבדו. אך בשנת 2012 ניתן פסק דין תקדימי בבית המשפט העליון, שמספרו בע"מ 919/15. לפי פסק דין זה, החובה לדאוג לילדים למזונות מן הצדקה מוטלת על שני ההורים יחדיו. על כן, בפסק הדין נקבע הכלל הבא:

החובה לדאוג לכלכלת הילדים החל מגיל 6 מוטלת על שני ההורים במשותף, גם לפי ההלכה היהודית. המשמעות היא ששני ההורים צריכים לשאת בהוצאות הגידול בשווה, באופן יחסי להכנסות שלהם. לכן, יש לחשב מה סך ההוצאות החודשיות של כל הורה על גידול הילדים ולהתקזז בהתאם.

המסקנה המעשית של הלכת בע"מ 919/15 היא שמזונות יתחלקו בין ההורים שווה בשווה בהתקיים התנאים שלהלן:

  1. הילד מעל לגיל 6 (שכן עד אז החובה היא בתשלום מזונות מעיקר הדין ולא מן הצדקה)
  2. המשמורת על הילד משותפת (שכן כך הוצאות הדיור מתקזזות)
  3. רמת ההכנסות של ההורים דומה יחסית (שכן ההוצאות מחושבות באופן יחסי להכנסות של כל הורה)

 

בע"מ 919/15 והשפעתו על הפסיקה

זה היה, אם כן, בע"מ 919/15 ומסקנתו לפיה המזונות יתחלקו שווה בשווה, לפחות כאשר מדובר בילדים מעל לגיל 6 והמשמורת היא משותפת. פסיקה זו חלחלה בבתי המשפט לענייני משפחה והפכה למחייבת לחלוטין. מנגד, בתי הדין דחו ברובם פסיקה זו ואף ראו בה התערבות פסולה של בית המשפט העליון בפרשנות הלכתית. לכן, הם המשיכו לפסוק כי המזונות יוטלו במלואם על האב ללא תלות בשאלת המשמורת, גיל הילדים והיקף ההכנסות.

עכשיו, וודאי ברור לכם מדוע אני ממליצה לנשים להגיע לבית הדין בעוד לגברים אמליץ לבחור בבית המשפט. עם זאת, שיעורי המזונות בבית המשפט נדיבים יותר מאשר בבית הדין ועל כן ההמלצה אינה גורפת אלא תלויה בנסיבות של כל מקרה ומקרה.

עם זאת, חשוב לציין כי גם אם הלשון בבית הדין דוחה את בע"מ 919/15, הלכה למעשה הפסיקה בו מאומצת גם בפסקי דין רבים של בית הדין הרבני. בית הדין מתחשב במפורש בהוצאות האב על גידול הילדים ומפחית סכום זה מדמי המזונות.

 

כמה משלמים מזונות על כל ילד?

השאלה שאולי מעסיקה יותר מכל את לקוחותיי היא כמה מזונות משלמים על כל ילד. אקדים ואומר כי אין תשובה חד משמעית לשאלה זו וכל מקרה לגופו. עם זאת, אפשר להסיק מסקנות כלליות מהפסיקה אותן אציג בטבלה ולאחר מכן אפרט לגביה:

  כמה משלמים מזונות על ילד 1? כמה משלמים מזונות על 2 ילדים? כמה משלמים מזונות על 3 ילדים? כמה משלמים מזונות על 4 ילדים?
בבית המשפט לילד עד גיל 6 1,300-1,600 ₪, וכן כ-30% שכ"ד ממוצע 2,500-3,000 ₪ וכן כ-40% שכ"ד ממוצע כ-4,000 ₪ וכן כ-50% שכ"ד ממוצע כ-5,000 ₪  וכן כ-50% שכ"ד ממוצע
בבית המשפט לילד בגילאי 6-15 1,600-2,250 ₪ 3,000-3,800 ₪ כ-5,000 ₪ כ-6,000 ₪
בבית הדין (מזונות מן הצדקה משתנים מאוד ולכן נציג רק עד גיל 6!) 1,200-1,350 ₪ וכן שכ"ד 2,200-2,400 ₪ וכן שכ"ד 3,000-3,500 ₪ וכן שכ"ד  4,000-4,500 ₪ וכן שכ"ד

 

ההבדל בין מזונות על ילד 1 מול תשלום מזונות על 3 ילדים ומעלה

רבים מלקוחותיי שואלים אותי: "מעיין, כמה משלמים מזונות על ילד 1?" התשובה שלי היא, כמובן, תלוי בנסיבות המקרה. עם זאת, אני מציג להם את הנתונים שהוצגו בטבלה במטרה לעשות סדר ראשוני בראש, תוך הבהרה ברורה כי זוהי אינדיקציה ראשונית ואינה מחייבת. זו גם התשובה שלי לשאלה כמה משלמים מזונות על 2 ילדים? כמה משלמים מזונות על 3 ילדים? ואף על השאלה כמה משלמים מזונות על 4 ילדים ומעלה? בתשובה לשאלה האחרונה אני אדגיש כי גם אם יש למעלה מ-4 ילדים, השכ"ד שישלם הבעל לא יעלה בדרך כלל על 50% מהמחיר.

על כל פנים, לתשלומי המזונות מתווספים תשלומי השתתפות בשכ"ד. זאת, כאשר הילדים מתגוררים אצל האם והיא נושאת בנטל הדיור העיקרי שלהם.

 

מורכבות משפטית בתיקי מזונות ילדים

תיקי מזונות מטבעם טומנים בחובם מורכבות אדירה ומהווים עולם ומלואו, שכן מדובר בסוגיה המשלבת אלמנטים כלכליים, משפחתיים ונפשיים כאחד. מדובר אפוא בתחום משפטי סבוך אשר הינו בעל השפעה מרחיקת לכת על עתידו של הפרט, קל וחומר כאשר מערכת היחסים הזוגית מסתיימת עקב מחלוקות שהתגלעו בין הצדדים.

אין זה סוד כי לעיתים קיים דיסוננס ברור בין אבות המעוניינים לשלם כמה שפחות, ומנגד אימהות שעשויות לפרקים לנקוב בדרישות מופרזות ובסכומים לא הגיוניים בעליל ביחס לדמי מזונות הילדים. כאן נכנס לתמונה בית המשפט, שמתפקידו מספק מערכת של איזונים ובלמים בין בני הזוג.

על פי החוק להסדר התדיינות בסכסוכי משפחה (הוראת שעה, התשע"ה 2014) בסמכותו של בית המשפט לענייני משפחה או בית דין הרבני העוסק בתיק, לזמן את הצדדים ל-4 פגישות מהו"ת (מידע, היכרות ותיאום) שמטרתן לנסות ולגשר על הפערים ולהגיע להבנות. במידה ופגישות אלו אינן מובילות לפשרה, הרי שבית המשפט נדרש להכריע בעניין, תוך התחשבות בהיבטים כלכליים, מסוגלות הורית ועד לבחינה מדוקדקת של אורח חייהם של בני הזוג. כל אלו נועדו להבטיח כי בסופו של תהליך הילד לא ייפגע וכי ההורה בעל המשמורת עליו, יזכה לתמיכה כספית אשר תסייע בגידולו ללא כל מחסור.

 

עו"ד מעיין סבג – מתמחה במזונות ילדים

מחפשים עו"ד לענייני משפחה במרכז? זקוקים לייעוץ או ייצוג בתחום המזונות? פנו אליי וקבלו שירות מקיף ומסור מהקצה עד הקצה.

אני, עו"ד מעיין סבג, בעלת ניסיון רב בתחום דיני המשפחה ומכהנת כסגנית יו"ר ועדת משפחה בלשכת עורכי הדין. אצלי, הלקוחות תמיד במקום הראשון. הנה קצת ממה שהלקוחות שלי חושבים עליי:

יפית מזרחי קרקוקלי כותבת כך: "נחישותה, מקצועיותה וחריצותה של מעיין, הובילו להצלחה אדירה בתיק! תודה על טיפול מסור ועל יחס שירותי ואדיב".

וזה מה שהיה לגבי גרפינקל להגיד: "ממליצה בחום על עו"ד מעיין סבג. היא נעימה, מקצועית, שירותית ומומחית בתחומה!"

 

שאלות ותשובות בנושא מזונות ילדים

1. האם תמיד כדאי להצטייד בעורך דין בהליך קביעת דמי מזונות?

כן! גובה דמי מזונות עלול להשפיע עליכם לטווח הארוך ולגרום לנזק בלתי הפיך. כנסו לאתר על מנת להבין את חשיבות הסוגיה!

2. האם דמי מזונות תמיד יחולו על האב באופן מלא?

לא תמיד. בית המשפט העליון שינה את ההלכה הקיימת ולכן חשוב להכיר את הקביעות החדשות בעניין. כנסו וקראו!

3. כיצד נקבעים גובה מזונות ילדים?

קיימים שני סוגי מזונות – מזונות הכרחיים ומזונות מדין צדקה. ההבדלים מהותיים וייתכן שבמקרים מסוימים האב לא יחויב בתשלום מלא. כנסו לאתר כדי להבין איך דמי מזונות נקבעים!

4. איך אפשר להפחית את גובה מזונות הילדים?

באם ניתן להוכיח שינוי נסיבות מהותי, שלא ניתן היה לצפות אותו במועד החתימה על ההסכם, או במועד מתן פסק הדין, ייתכן וישנה אפשרות לבצע הפחתת מזונות. מוזמנים ליצור קשר לבירור סוגיה זו.

מחבר המאמר
Picture of עו"ד מעין סבג
עו"ד מעין סבג

שמי מעין סבג, נשואה עם 3 ילדים. עורכת דין העוסקת בתחום המשפחה והגירושין. כמי שגדלה במשפחה של הורים גרושים, אני חווה ומבינה את המורכבויות והאתגרים של תחום זה ממקור ראשון.

מאמרים נוספים בנושא מאמרים

עורך דין משפחה ברמת גן צריך להיות נחוש ומחויב למען השגת תוצאות מוצלחות במקרים המורכבים ביותר. אני, מעין סבג, עורכת דין מומחית לדיני משפחה וגירושין,

כמי שעוסקת שנים רבות בתחום דיני המשפחה, אני נתקלת לא אחת במורישים שכתבו צוואה, אך לאחר מספר שנים מעוניינים לשנות אותה. אותם אנשים לא תמיד

כמי שמלווה הליכי גירושין באופן יום יומי, אני יודעת עד כמה משמעותית פסיקת המזונות להליך הגירושין כולו. לא אחת, אני מטפלת בתיקים בהם תשלום המזונות

כמי שעוסקת באופן יום יומי בהליכי גירושין, אני מכירה מקרוב את התסכול של אישה עגונה שרוצה לקבל גט מבעלה אך הבעל לא מוסר אותו. מטרה
גירושין הם אחד מהאירועים המשמעותיים והמורכבים ביותר בחיים. הבחירה בעורך דין גירושין הנכון יכולה להשפיע בצורה משמעותית על התהליך והתוצאות. במאמר זה, אסביר מדוע כדאי